Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2010

Κέρκυρα-Θρασύβουλος 1-0

Ούτε ο Θρασύβουλος κατάφερε να σπάσει το αήττητο της έδρας της Κέρκυρας, καθώς οι Φαίακες αν και δύσκολα κέρδισαν με 1-0 την ομάδα της Φυλής, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.
Από νωρίς η Κέρκυρα κλείδωσε τη νίκη, όταν ο Βενέτης μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά στάθηκαν και αρκετά άτυχοι, καθώς δύο φορές σταμάτησε η μπάλα στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, στο 22' σε σουτ του Τσίγκα και στο 25' ο Φλαβίνιο είχε την ίδια τύχη.
Στην επανάληψη, ο Θρασύβουλος αναζήτησε το γκολ της ισοφάρισης αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής:

Σάββατο (6/02):

Ηλιούπολη - Ολυμπιακός Βόλου 1-3 (79' Κάμπας - 9' Σολάκης, 41' Ουμπίντες, 89' Καπετάνος)

Κυριακή (7/02):

Διαγόρας Ρόδου - Αγροτικός Αστέρας 0-0
ΟΦΗ - Καλαμάτα 3-0 (13' Αγρίτης, 27' , 58' Πόποβιτς)
Παναιτωλικός - Ιωνικός 3-0 (20' Μπαϊκαρά, 65' πεν , 79' Θεοδωρίδης, )
Κέρκυρα - Θρασύβουλος 1-0 (4' Βενέτης)
Αιγάλεω - Ρόδος 2-1 (45' Πουλάκος, 53' Μουστόγιαννης - 90' Κακλαμάνος)
Εθνικός - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-3 (12' Φαρινόλα, 57' Ροντρίγκο - 30' Βούκοβιτς, 45' ,90' Μπουντούρης)

Αιγάλεω 13
** Πιερικός, Δόξα Δράμας, Εθνικός Αστέρας και Πανσερραϊκός έχουν ένα ματς λιγότερο.