Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

"Περίπατος" της Κέρκυρας με Εθνικό (3-1)

Η Κέρκυρα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με τον Εθνικό, του οποίου επιβλήθηκε με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν όλα τα γκολ.
Παρά τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων, το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως την επίτευξη τερμάτων. Ωστόσο, στην πρώτη φάση της επανάληψης, ο ΑΟΚ έφτασε στο γκολ καθώς μετά από σέντρα του Τσίγκα, ο Φλαβίνιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα Συμεωνίδη.
Και πριν προλάβουν οι Πειραιώτες να συνέλθουν, οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γκουστάβο με... κεραυνό εκτός περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα της νησιώτικης ομάδας.
Ο ΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 64' ο Τσίγκας έβγαλε σε πολύ καλή θέση του Γιαννιτσανάκη, που με πλασέ διαμόρφωσε το 3-0. Το ματς είχε ήδη κριθεί και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 83' με τέρμα του Χαϊκάλη, που έγραψε το τελικό 3-1.
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Σίλβα, Τσίγκας, Ιωάννου, Βενέτης, Φλαβίνιο, Μακρυδημήτρης, Λαμπρόπουλος, Λουρένσο.
Εθνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Συμεωνίδης, Γκράιμς, Σύρος, Κωστάκης, Αλημπάς, Ροντρίγκο, Ψιάνος, Σιλιγαρδάκης, Καρακώστας, Μοσχογιάννης, Τσεμπερίδης.