Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

Πιο κοντά στη Superligue ο ΑΟ Κέρκυρα

Δίκαιη νίκη με 3-0 σε βάρος της Καλαμάτας πέτυχε η Κέρκυρα και πραγματοποίησε ένα ακόμη βήμα για την επάνοδο στη Σούπερ Λίγκα.
Αντίθετα, τα περιθώρια στενεύουν συνεχώς για τους Μεσσήνιους, που δίνουν σκληρή μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ατυχοι οι φιλοξενούμενοι, που είχαν δύο δοκάρια.
Η Κέρκυρα διατήρησε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και δημιούργησε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, που όμως δεν αξιοποιήθηκαν. Ωστόσο, η πιο σημαντική φάση ήρθε από την πλευρά των Μεσσήνιων, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 17' σε σουτ του Βινσέντι. Αυτή, πάντως, ήταν και η μοναδική καλή φάση των φιλοξενούμενων στο πρώτο 45λεπτο.
Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη και οι προσπάθειες των παικτών της απέδωσαν καρπούς καθώς στο 56' ο Γκουστάβο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Πέντε λεπτά αργότερα και μετά από μπαλιά του Κοντοδήμου, ο Λουρένσο μπήκε στην περιοχή και με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ.
Ο σκόρερ του τελευταίου τέρματος έγινε δημιουργός του τρίτου γκολ του ΑΟΚ στο 77' όταν τροφοδότησε τον Μπερνς κι εκείνος με πλασέ πέτυχε το 3-0.
Ενδιάμεσα, στο 68', η Καλαμάτα στάθηκε ξανά άτυχη καθώς είχε και νέο δοκάρι σε σουτ του Πουρτολίδη.