Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

Βασίλισσα στο νησί των Ιπποτών η Κέρκυρα 2-1 τον Διαγόρα

Η Κέρκυρα έδειξε χαρακτήρα στη Ρόδο και πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 2-1 σε βάρος του Διαγόρα, η οποία την έφερε στην πρώτη θέση της κατάταξης. Ο ΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά σε διάστημα πέντε λεπτών στην επανάληψη, έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τους τρεις πολύτιμους πόντους.
Το πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο αλλά οι ισορροπίες διαταράχθηκαν στο 35' όταν μετά από σέντρα του Μιλόσκοβιτς, ο Κορακάκης με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ρόδου.
Στην επανάληψη, όμως, η Κέρκυρα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κατάφερε να... γυρίσει το παιχνίδι. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες προτού ισοφαρίσει με φάουλ του Ρεπερνέ στο 73'.
Ενα λεπτό αργότερα, ο Διαγόρας είχε δοκάρι με τον Τσιάτσιο αλλά στο 77' ο Γιαννιτσανάκης έβαλε μπροστά στο σκορ τους "Φαίακες" με σουτ έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα Βελίδη σε προσπάθεια του Λαμπρόπουλου.
Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Παύλου Δερμιτζάκη, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.
Διαγόρας (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Σαλαμαστράκης, Χρήστου (25' Κατερίνης), Μπριλάκης, Κωνσταντινίδης, Τσιάτσιος (83' Σολάκης), Κορακάκης, Ρούσεφ, Μιλόσκοβιτς (61' Σπάρταλης), Τριανταφύλλου, Ταραχούλσκι.
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Κολοτούρος (46' Γιαννιτσανάκης) , Κοντοδήμος, Μπερνς, Λουρένσο (59' Ρεπερνέ), Τσίγκας, Ιωάννου (65' Μακρυδημήτρης), Λαμπρόπουλος, Πελαγίας, Γκουστάβο, Φλαβίνιο