Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2009

Ο Φίλιππος Πετσάλνικος νέος πρόεδρος της Βουλής


Ο κ. Φίλιππος Πετσάλνικος εξελέγη σήμερα νέος πρόεδρος της Βουλής συγκεντρώνοντας 168 ψήφους (130 λευκά, ένα άκυρο).
«Αισθάνομαι βαθύτατη συγκίνηση, είναι μέγιστη τιμή για μένα και για τη βόρεια Ελλάδα, καθώς είναι η πρώτη φορά κατά την οποία εκλέγεται στη θέση του Προέδρου της Βουλής βουλευτής από τη Μακεδονία», δήλωσε ο κ. Πετσάλνικος.
Τόνισε ακόμη ότι θα εγγυηθεί την αρμονική συνύπαρξη όλων των βουλευτών.

Βιογραφικό

Ο κ. Πετσάλνικος γεννήθηκε το 1950 στο Μαυροχώρι Καστοριάς. Σπούδασε στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και στο Πανεπιστήμιο της Βόννης.
Το 1969, κατά τη διάρκεια της απριλιανής δικτατορίας, ήταν μέλος των Φίλων του Πανελλήνιου Απελευθερωτικού Κινήματος (ΠΑΚ) Δυτικής Γερμανίας, πρόεδρος των Ελλήνων Φοιτητών και πρόεδρος της ελληνικής κοινότητας της Βόννης.
Το 1974, υπήρξε από τα ιδρυτικά μέλη του ΠΑΣΟΚ και συνδιοργανωτής των πρώτων οργανώσεων του κόμματος στη Δυτική Γερμανία. Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα, άσκησε τη δικηγορία στην Αθήνα.
Την περίοδο 1984-1985, διετέλεσε Γενικός Γραμματέας Λαϊκής Επιμόρφωσης στο Υπουργείο Παιδείας. Το 1985, εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Καστοριάς με το ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ. Στις 17 Απριλίου 1994, στο 3ο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος. Στις 30 Ιουνίου 1996, στο 4ο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του Κινήματος.
Το Φεβρουάριο του 1999, υπέβαλε την παραίτησή του από τη θέση του υπουργού Δημόσιας Τάξης, μετά από αίτημα του πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη, λόγω των χειρισμών του στην υπόθεση Οτσαλάν.
Το Μάρτιο του 1999, στο 5ο συνέδριο του κινήματος, καθώς και τον Οκτώβριο του 2001, στο 6ο συνέδριο εξελέγη εκ νέου μέλος της ΚΕ.
Το 2004, εξελέγη Δ' αντιπρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων και επανεξελέγη στην ίδια θέση το Σεπτέμβριο του 2007.
Εχει διατελέσει υφυπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (25/04/1986 - 05/02/1987), υφυπουργός Πολιτισμού (05/02/1987 - 22/06/1988), υφυπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (22/12/1988- 18/06/1989), υφυπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων (18/06/1989 - 02/07/1989), Αναπλ. υπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων (08/07/1994 - 15/09/1995), Αναπλ. υπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων (15/09/1995 - 22/01/1996), Υπουργός Μακεδονίας-Θράκης (22/01/1996 - 25/09/1996), Υπουργός Μακεδονίας-Θράκης (25/09/1996 - 30/10/1998), Υπουργός Δημόσιας Τάξης (30/10/1998 - 19/02/1999), Υφυπουργός Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων (13/04/2000 - 24/10/2001) και Υπουργός Δικαιοσύνης (24/10/2001 - 10/03/2004 ).
Aπό Naftemboriki.gr.

Δεν υπάρχουν σχόλια: