Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Πρώτη νίκη για το Φαίακα στην Α2 του Χάντμπολ

Το πρώτο δίποντο για την Κερκυραϊκή ομάδα, στην προσπάθεια της να κατακτήσει τον στόχο της που είναι η παραμονή στην μεγάλη κατηγορία! Επικράτησε δίκαια του αξιόμαχου Αλέξανδρου Αξιούπολης με σκορ 25-17.
Η αλήθεια είναι πως στα πρώτα λεπτά ο Φαίακας μπήκε στο παιγνίδι «μουδιασμένα» με αποτέλεσμα το σκορ στο 20΄λεπτό να είναι 4:4. Για να κλείσει το ημίχρονο με 11-8 αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο λάθη των αντιπάλων.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εμφάνιση του Φάιακα ήταν αυτή που του έδωσε το πλεονέκτημα να διεκδικήσει δίκαια την νίκη. Με ασφυκτική πίεση στην άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό έφεραν το σκορ στο 40 ‘ λεπτό 17-9 για ν κρατήσει την διαφορά ως το τέλος, παρά την απεγνωσμένη προσπάθεια της ομάδας του Κιλκίς. Η εμφάνιση συνολικά του νεαρού ταλαντούχου τερματοφύλακα Κοσκινά Γιώργου κρίνεται αξιόλογη και μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως στο παιγνίδι αντικατέστησε επάξια τον τραυματία ΤΦ Σκορδίλη Ανδρέα, ο οποίος αναμένεται στους αγωνιστικούς χώρους σε 15 ημέρες. Επίσης και ο έτερος των Τερματοφυλάκων που χρησιμοποιήθηκε , ο Ρίγγας Νίκος είχε 4 στα 7 αποκρούσεις, τις 3 σε αιφνιδιασμούς!
Κανένας αθλητής πάντως δεν υστέρησε και το αποτέλεσμα δείχνει μια ομάδα που συνεχώς ανεβαίνει σε απόδοση και περιμένουμε να χαρίσει στους Κερκυραίους φιλάθλους όμορφο θέαμα που θα συνδυαστεί πιστεύουμε και με θετικά αποτελέσματα.
Ο τεχνικός του Φαίακα Τριβυζάς Γιάννης χρησιμοποίησε: Κοσκινά, Ρίγγα, Γουλιαρμή, Γεωργιάδη 5, Λιτσαρδόπουλο 5, Καραμανλή 4, Ατσαλή 1, Βάγια, Κυριακίδη Α 7, Τσίλη 2,Κυριακίδη Δ ,Ματζουρογιάννη1 και Κυριάκη.